سامانه ورود و خروج کاربران سایت

ثبت نام کنید. رایگان است!

رئیس صنف را رئیس جمهور انتخاب می‌کند

رای دادن به این مورد
(0 آرا)
رئیس صنف را رئیس جمهور انتخاب می‌کند

انتخابات دور سوم شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کل کشور با صدرنشینی رئیس سازمان نظام صنفی استان اصفهان و اختصاص هشت کرسی به نمایندگان استان تهران به پایان رسید تا جنگ قدرت بر سر ریاست فراگیرترین تشکل صنفی حوزه فناوری اطلاعات کشور به پشت درهای بسته شورای مرکزی کشیده شود.

به گزارش ایتنا به نقل از عصر ارتباط، صبحگاه چهارشنبه هفته گذشته در حالی که تهران یکی از سردترین روزهای خود در سال جاری را تجربه می‌کرد و بارش برف و باران باعث تعویق پروازهای بسیاری در سراسر کشور شده بود، کانون اسلامی انصار میزبان نمایندگان هیئت‌ مدیره‌های سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از ۱۹ استان بود تا آنها اقدام به گزینش نمایندگان خود در شورای مرکزی کنند.

انتخابات یادشده که همواره از آن به عنوان حساس‌ترین انتخابات کشوری در صنف فناوری اطلاعات یاد شده است، در دوره حاضر با توجه به بر هم خوردن توازن قدرت رایج میان پایتخت و کلان‌شهرهایی مانند مشهد، تبریز و اصفهان التهابی دوچندان یافته بود که البته اضافه شدن جریان سومی به رهبری منتقدان پایتخت‌نشین و معترضان شهرستانی هم بر تنور این انتخابات افزود تا در نهایت چه توضیحات ابتدای جلسه و چه سخنان حاشیه مراسم از باقی‌ ماندن اختلافات ریشه‌داری پس از انتخابات سوم خبر دهد.

رؤسا و دغدغه‌ها
رحمتی رئيس سازمان نظام صنفي رايانه‌اي كشور، در بخش ابتدایی سخنان خود با صراحت خبر از گرایش سازمان به ایجاد همگرایی میان اتحادیه‌های رایانه و سازمان نطام صنفی در سراسر کشور داد که به ظن وی حرکتی موفق بوده است و در این خصوص گفت: در اغلب استان‌ها و از جمله تهران مدیران سایر تشکل‌های صنفی در انتخابات سازمان حضور داشته و در ترکیب هیئت مدیره‌ها نقش ایفا کرده‌اند که نشان از همگرایی مساعی صنفی در قالب سازمان دارد و اگر با این وجود باز هم برخی از مدیران میانی اشکال‌تراشی می‌کنند این امر نشان از نیاز ما به تلاش دوچندان برای غلبه بر چنین مقاومت‌هایی دارد.

او در ادامه صحبت‌های خود ایجاد دیپلماسی بخش خصوصی را از فرازهای فعالیت سال‌های گذشته دانست و گفت: مطابق تجربه ما سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به عنوان یک تشکل مردم‌نهاد توان آن را دارد که به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر ماهیت خصوصی خودش تحریم‌ها را در موارد حائز اهمیتی دور بزند و زمینه‌ همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را فراهم کند.

رحمتی در پایان صحبت‌های خود که برخلاف روال رایج بداهه ولی بسیار روان بود از اعتماد اعضای شورای مرکزی و زحمات هیئت رئیسه در کنار هیئت مدیره تشکر کرد ولی بخش عمده سپاسگزاری خود را متوجه دبیرخانه کرد که به تعبیر وی هرچند ایرادات بسیاری به آنها وارد شده ولی امروز سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کل کشور به لحاظ سلامت و پاک‌دستی صاحب دبیرخانه‌ای است که هر شرکتی آرزوی در اختیار داشتن آن را دارد.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کل کشور در آخرین سخنرانی خود در برابر هیئت عمومی صنف از کاندیداهای حاضر در رقابت خواست در صورت انتخاب به سه اصل حیاتی سازمان توجه کنند و گفت این سه اصل همواره در سازمان شفافیت، ترجیح منافع صنفی بر فردی یا گروهی و احترام به رأی اکثریت بوده است.

پس از رحمتی، حمیدرضا قمی دبیرکل محبوب سازمان نظام صنفی کل کشور که پایان دو دوره حضور خودش را به عنوان عضو شورای مرکزی تجربه می‌کرد هم به بیان دستاوردها و عملکرد سازمان طی دوره گذشته پرداخت که مطابق جمع‌بندی وی طی این دوره دوران تثبیت خود را تجربه می‌کرد.
قمی با برشمردن مواردی همچون طرح ساماندهی بازار، تفاهم‌نامه پایان کار IT برای ساختمان‌های بلند‌مرتبه، تفاهم‌نامه حضور نماینده سازمان در طرح کنترل و پایش اطلاعات رادیویی، استخراج نواقص قانون سازمان، حضور در کمیته حقوقی فاوا زیرمجموعه کارگروه فناوری اطلاعات دولت و رفع ابهام در خصوص الزام شرکت‌ها به اخذ جواز کسب از اتحادیه‌ها را در کنار مواردی دیگر خبر از کشوری شدن طرح ساماندهی بازار هم‌زمان با برگزاری هیئت عمومی صنف داد.

در صورتی که وعده‌های قمی درباره این طرح مسکوت‌مانده به حقیقت بپیوندد احتمالا دست‌کم این دستاورد را باید به پای شورای مرکزی سابق نوشت.

حاشیه‌ها و مستقل‌ها
برخلاف انتخابات استانی و به ویژه‌ تهران که عموما با حساسیت فراوان بر سر سخنرانی کاندیداها همراه است، در انتخاباتی که روز چهارشنبه گذشته برگزار شد، اغلب نامزدهای استانی برای دریافت سهم خود از ۱۷۶ رای حاضر در سالن (از مجموع ۱۹۰ رای مجاز) چندان در نطق‌های انتخاباتی خود را به آب و آتش نزدند و به معرفی خود و ابراز موفقیت برای همکاران‌شان در شورای گذشته بسنده کردند.

این روال چنان پیش رفت که حتی مورد اعتراض یکی از ناظران جلسه هم قرار گرفت و در نهایت رحمتی تاکید کرد هیئت رئیسه در این زمینه فقط می‌تواند به کاندیداها توصیه کند و حق تعیین نحوه استفاده از زمان اختصاص داده شده را ندارد.

چند کاندیدا از جمله کاظم آیت‌الهی کاندیدای سرشناس ولی ناکام اصفهانی‌ها جزو استثنائات این جریان بودند. آیت‌الهی در زمان خودش تاکید کرد IT در رئوس آتی برنامه‌های کلان کشور جایگاه مناسبی دارد و سازمان نظام صنفی هم در زمینه فعالیت خود ثبات مناسبی پیدا کرده پس لازم است در شورای آتی از پتانسیل‌های موجود استفاده مناسبی شود.

جنجالی‌ترین سخنرانی‌ها هم متعلق به کاندیدهای جریان سوم موسوم به مستقل‌ها بود که بیرون از کشاکش قدرت میان پایتخت و شهرستان‌های بزرگ در تلاش برای کسب رای از طریق تاکید بر شایسته‌سالاری و پرهیز از لابی‌های انتخاباتی بودند.

تیر خلاص در این زمینه را سیامک پیربابایی شلیک کرد که پشت بلندگو با پی‌‌گرفتن صحبت‌های ناظر ابراز تأسف کرد: طبیعتا در شرایطی که همین حالا فقط یک طبقه پایین‌تر رای‌ها نوشته شده و آماده انداخته شدن به صندوق هستند و داد و ستد رای تمام شده، کاندیداها دیگر انگیزه‌ای برای معرفی خود و برنامه‌هایشان نخواهند داشت.

او ابراز امیدواری کرد که کسانی به شورای مرکزی راه پیدا کنند که منفعل و ساکت نباشند و فقط برای قیام و قعود در این تشکل حاضر نشده باشند.
سخنان پیربابایی به وضوح نشان داد او و سایر افراد باقیمانده از پیشنهاد مشهور ۲۰ در انتخابات استان تهران در بافت قدرت هیئت مدیره پایتخت جایی ندارند و همین بیرون ماندن از لابی انتخاباتی حکایت از ادامه قطب‌های انتخاباتی دارد.

در ادامه هم‌قطار پیربابایی یعنی محمود اعلایی هم که بدون شک فعال‌ترین مستقل حاضر در جلسه بود با معرفی خود به عنوان معاون سابق وزیر و مدیرعامل شرکت خدمات راهبر که به تعبیر وی خصوصی شده است از حاضران خواست به کسانی رای دهند که ارتباط و نفوذشان در دستگاه‌های دولتی نفوذی را که سازمان تاکنون فاقد آن بوده است به ارمغان بیاورند.
تلاش‌های اعلایی هرچند در نهایت او را به جمع منتخبان راهنمایی نکرد ولی سبب شد جهش قابل ملاحظه‌ای در آرایش داشته باشد.

مثلث مستقل‌ها را در انتخابات، صحبت‌های رئیس جوان سازمان نظام صنفی همدان تکمیل کرد.
مسعود شکری‌پور پس از معرفی خود، اعضای هیئت عمومی صنف را در برابر رای‌هایی که از سوی مردمان در دستان آنها به ودیعه نهاده است مسئول دانست و اعلام کرد:اگر بعدها سازمان نظام صنفی نتیجه‌ای از اقدامات شورای مرکزی خود نگیرد این رای‌دهندگان مسئول ناکامی کل تشکل خواهند بود.

صحبت کاندیداهای مستقل ساعاتی بعد به صورت مستقیم طی مراسم تقدیر از اعضای شورای مرکزی توسط مرتضوی مدیرعامل سرشناس شرکت پویا و عضو هیئت مدیره دور اول سازمان پاسخ داده شده که بدون هیچ تلاشی برای پرده‌پوشی سخنانش زبان به ستایش سعیدی نائینی رئیس هیئت مدیره اول و پرویز رحمتی گشود و گفت: «اگر امروز سازمان به اینجا رسیده به سبب شجاعت سعیدی و صبر رحمتی‌ها بوده است. تاریخ این مملکت سرشار از نخبه‌کشی است ولی مگر بازار فناوری اطلاعات چند نخبه دارد که همین چند نفر را هم بزنیم. سازمان دست‌کم هیچ وقت مانند چند تشکل دیگر بسیار دقیق و هدفمند در خدمت منافع گروهی جمعی محدود حرکت نکرده است و به این مسیری که آمده است افتخار می‌کنیم.»

نتایج داغ و صندلی‌های داغ‌تر
تمام پیش‌بینی‌های پیش از انتخابات حکایت از آن داشت که آزاده داننده شانس اول پایتخت برای ریاست سازمان خواهد توانست با اختلافی ناچیز آیت‌الهی را پشت سر بگذارد ولی ظاهرا شورش همدانی‌ها به نظم موجود کار دست داننده داد و در نهایت آیت‌الهی توانست با تنها شش رای اختلاف این بانوی محبوب را پشت سر بگذارد.

پس از آیت‌الهی و داننده چهره موجه استان فارس یعنی نظام‌الدین خوارزمی در رتبه سوم قرار گرفت که با توجه به تشخص و علاقه قلبی او به این نهاد مردمی جای تعجب چندانی نداشت و بازگشتی پرشکوه را برای این شیرازی خوش‌صحبت رقم زد.
خوارزمی در کنار آیت‌الهی و داننده بدون شک سه کاندیدای ریاست از شورای مرکزی خواهند بود که تعیین آن به انتخاب ریاست جمهوری بازمی‌گردد.

آیت‌الهی با وجود کرسی‌های در دست تهرانی‌ها که به رضا کرمی، مجید صدری، آزاد معروفی و میرمهدی تعلق دارد کار چندان آسانی نخواهد داشت ولی از آن‌سو تمام مهره‌های سنگین‌وزن شهرستانی هم به بازی وارد شده‌اند.
برای مثال فرهاد نیک‌نفس و تورج آذین از آذربایجان شرقی معمولا به رؤسای تهران ارادت ویژه داشته‌اند و یزدی‌ها هم معمولا در میانه میدان ایستاده‌اند البته شاید این درباره محمد صالح‌اولیا به عنوان یک مهره تحصیل‌کرده مصداق داشته باشد ولی بدون شک شامل حمید صالحی نمی‌شود چرا که او دایی خود، آیت‌الهی، را همچنان در صدر انتخاب شهرستانی‌ها خواهد داشت.

مشهدی‌ها با فرستادن دو کاندیدای خود به شاخه شرکت‌ها یعنی ایرج لایق و مسعود نبئی از برندگان بی‌قید و شرط این رقابت هستند ولی نمی‌شود انکار کرد لایق می‌تواند لیاقت گوشه چشمی به کرسی در هیئت رئیسه داشته باشد.
تهرانی‌ها همچنان روی حمایت گیلانی‌ها یعنی حامد صابری و مهرداد خورسند حساب می‌کنند.

در شاخه فروشگاهی سیدمهدی میرمهدی موفقیت سالانه‌اش را با قرار گرفتن در جایگاه دوم و پس از امیر قدسی از آذربایجان شرقی تکرار کرد و در شاخه مشاوران استان‌های کوچک‌تر یعنی مازندران، فارس و کرمان به ترتیب بهنیا، کشتکاران و جهرمی را به شورای مرکزی فرستادند.
در رقابت برای بازرسی هم چهره معقول و متشخص قزوین یعنی سیدهادی آریا شکوه با قدرت صدرنشین شد.

خواندن 1873 بار آخرین بار تغییر یافته دوشنبه, 17 بهمن 1390 11:44


نظرات

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

*
*
*

مقالات