سامانه ورود و خروج کاربران سایت

ثبت نام کنید. رایگان است!

معیارهای انتخاب برچسب در RFID

رای دادن به این مورد
(3 آرا)
معیارهای انتخاب برچسب در RFID

 

مقدمه

انتخاب تجهيزات مناسب براي كاربردهاي RFID، از پارامترهاي موفقيت پروژه استفاده از RFID در يك كاربرد خاص مي‌باشد. بدين منظور، كارشناسان و متخصصين RFID، بررسي‌هاي نظام‌مند و دقيق و مبتني بر دانش و تجربه قبلي انجام خواهند داد. اما در اين ميان ممكن است مشتري مايل باشد پيش از مراجعه به ايشان،‌ خود تا حد امكان و با جزييات فني مكفي، كسب اطلاع نمايد. اين مستند به صورت مختصر و مفيد، معيارها و نكات انتخاب برچسب در كاربردهاي RFID را بررسي و تشريح مي‌نمايد. با توجه به كاربردهاي وسيع فركانس UHF نسبت به ساير فركانس‌ها،‌ فركانس پيش‌فرض مورد نظر در اين بحث، UHF خواهد بود.

بردخواندن

اولين نكته در انتخاب برچسب‌ براي كاربردهاي RFID، برقراري توازن بين اندازه برچسب و فاصله خوانده شدن آن است. فاصله مناسب خوانده شدن، همان فاصله واقعي بين شي‌ء‌اي است كه قرار است برچسب خورده و ردگرفته شود و برچسب‌خوان (Reader). براي مثال در كاربرد RFID براي فعاليت‌هاي بارگيري و حمل و نقل، لازم است هر كاميون به سهولت و در فاصله محدوده‌ي مشخص شده (كه معمولا مسافت زيادي است)، قابل ردگيري باشد. در حالي كه در يك فروشگاه و يا هرمكان ديگري كه تعداد زيادي برچسب در فضاي كمي در مجاورت هم قرار دارند، برد بلند براي برچسب‌خوان، سبب تداخل خواهد شد و ليست‌گيري كلي يا انتخاب يك نمونه‌ي خاص را دشوار خواهد كرد. لذا در زماني كه تجهيزات در فواصل نزديك به هم قرار دارند،‌ محدوده‌ي خواندن كوتاه‌تر، بهتر پاسخ خواهد داد.

اندازه برچسب

يك قاعده سرانگشتي آن است كه هر چه برچسب بزرگتر باشد (به تبع آن آنتن نيز بزرگتر خواهد بود)، برد خواندن نيز بيشتر است. در بسياري از كاربردها، به دليل وجود فضاي زياد براي الصاق برچسب بر شيء مورد ردگيري، اندازه‌ي برچسب، اهميت زيادي ندارد. اما در اشياي گرانبهاي كوچك مانند تجهيزات الكترونيكي، اندازه‌ي برچسب مي‌تواند يكي از معيارهاي حياتي به شمار آيد. در بسياري از تجهيزات الكترونيكي، بيشترين استفاده از سطح و فضاي خالي در جهت تعبيه رابط‌ها و سوراخ‌هاي تهويه صورت گرفته است. قراردادن برچسب بر سوراخ‌هاي تبادل حرارت دستگاه،‌ سبب افزايش حرارت و از كارافتادن احتمالي آن خواهد شد. در خلال سال‌هاي جاري،‌صنعت RFID، برچسب‌هايي با اندازه كوچك و كوچكتر، به بازار عرضه كرده‌اند.

 

 

lable


برآورد تقريبي از نسبت اندازه برچسب UHF و برد خوانده شدن آن

تداخل

پس از تعيين محدوده‌ي خوانده شدن برچسب و اندازه‌ي آن، مهم‌ترين نكته در طراحي راهكار، محيط الكترومغناطيسي‌اي است كه سيستم RFID در آن نصب خواهد شد و فعاليت خواهد كرد. هر ماده‌اي داراي خواص الكترومغناطيسي خاص خود است كه بر فركانس عملكرد تأثير خواهد گذاشت. يك برچسب دوقطبي (dipole) استاندارد كه بر يك شيء چسبانده شده است، از خصوصيات رسانايي آن ماده تأثير خواهد پذيرفت. به همين دليل است كه چنين برچسب‌هايي بر فلز يا مايعات كار نمي‌كنند. البته امروزه برچسب‌هايي توليد شده‌اند كه چه برمواد فلزي و چه بر مواد غيرفلزي يا در مجاورت آن‌ها كارخواهند كرد. استفاده از برچسب‌هايي كه بر تمام تجهيزات و اشياي مورد نظر شما براي ردگيري، به صورت كارآمد فعاليت كند، در طرح‌ريزي استفاده از RFID نقش بسزايي دارد.

خواندن 3056 بار آخرین بار تغییر یافته یکشنبه, 18 تیر 1391 11:16


نظرات

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

*
*
*

اخبار